Niepowtarzalna wanna


Kategoria: Praktyczne zastosowania Dodano: Wyświetlono: 1269

Wanna wykonana dzięki inżynierii odwrotnej przy użyciu skanera Calibry

Niepowtarzalna wanna dzięki inżynierii odwrotnej przy użyciu skanera Calibry

Niepowtarzalna wanna dzięki inżynierii odwrotnej przy użyciu skanera Calibry

Czy kiedykolwiek myślałeś o tym, jak powstają wanny? Niedawno się dowiedzieliśmy. Firma Triton, producent jacuzzi, wyprodukowała prawie dwieście modeli wanien, a każda z nich miała swój niepowtarzalny kształt i rozmiar. Co więcej, każdy model miał własną „matrycę”, co w żargonie wannowym oznacza „kształt mistrza”. Ten główny kształt został wykorzystany jako podstawa, wokół której rozłożone zostały arkusze akrylowe, a następnie ochłodzone, aby stworzyć idealnie gładką i piękną wannę.

Problem polega na tym, że matryce wykonane z aluminium lub materiałów kompozytowych mają trwać tylko około 3 lata (aby stworzyć do 8000 identycznych wanien). Z czasem ulegają erozji, pękają i zużywają się, co powoduje pojawienie się niedoskonałości w produkcie końcowym. Kiedy to nastąpiło i koniecznym było stworzenie kolejnego modelu głównego, okazało się to niezwykle problematyczne, ponieważ ręczne kopiowanie skomplikowanych krzywizn projektu jest prawie niemożliwe a firma nie posiadała rysunków CAD. Technicy firmy Triton, postanowili wykorzystać innowacyjną technologię digitalizacji obiektów przy wykorzystaniu skanera Calibry, aby w ramach mechanizmu inżynierii odwrotnej wszystkich ich matryc uzyskać szablony wanien jacuzzi na przyszłość. To, co kiedyś zajmowało inżynierom Triton średnio 7 dni, teraz zajmuje 3 godziny (od skanowania do rysunku CAD).

Wanna oklejona znacznikami i gotowa do skanowania

Wanna oklejona znacznikami i gotowa do skanowania

Do digitalizacji tych matryc użyty został skaner 3D wraz z dużymi znacznikami, o promieniu 11 mm, wydrukowanymi na samoprzylepnym papierze. Pierwszy roboczy skan całego obiektu udało się uzyskać już w 2 minuty. Warto tutaj dodać, że zamknięcie dużych drzwi wejściowych do pracowni, przez które wpadało dużo światła słonecznego, przyczyniło się do poprawy jakości uzyskiwanego skanu.

Źródło: www.thor3dscanner.com