Zegar ścienny


Kategoria: Praktyczne zastosowania Dodano: Wyświetlono: 1602

Połączenie druku 3D, skrawania CNC oraz cięcia laserem.

Zegar ścienny

Wyzwanie

Druk 3D posiada charakterystyczne dla siebie ograniczenia, które wynikają z samej zasady działania. Dla profesjonalistów, brak możliwości użycia odpowiednich materiałów może oznaczać szereg niedogodności: nieodpowiednie właściwości fizyczne produktów, niezadowalające właściwości estetyczne, czy wreszcie niską opłacalność metody produkcji. Kiedy druk 3D nie jest wystarczający, naturalnym jest poszukiwanie innej technologii. Mateusz Olczyk z ZMorph zrealizował projekt, który udowadnia, że zmiana technologii produkcji nie musi oznaczać zmiany maszyny, a jedynie użycie innej głowicy w ramach tej samej wielofunkcyjnej drukarki 3D. W tym celu zaprojektował wielomateriałowy zegar ścienny łączący technologię druku 3D, skrawania CNC oraz cięcia laserem.

Rozwiązanie

Do złożenia zegara użyto około 80 części różnej wielkości, które oprócz kilku wyjątków, jak łańcuch czy śruby, zostały wykonane za pomocą wielofunkcyjnej drukarki 3D ZMorph oraz oprogramowania Voxelizer. Większość z użytych części stanowią różne rodzaje kół zębatych, które ze względu na swoje właściwości zostały przygotowane z użyciem różnych technologii. Małe i średnie obiekty o złożonej strukturze i podatne na ścieranie były drukowane 3D. Skrawanie CNC zastosowano dla materiałów lekkich i wytrzymałych – części z przeźroczystego akrylu nawały całości interesującego wyglądu. Z kolei cięcie laserem zastosowano m.in. do wycięcia cyfr na blat zegara w folii samoprzylepnej przyklejonej do przeźroczystego akrylu.

Rezultat

Zazwyczaj projekt łączący w sobie różne materiały i technologie wymagałby użycia kilku różnych maszyn – osobno dla druku 3D, skrawania CNC oraz cięcia laserem. Jednak zamiast kilku różnych maszyn, Mateusz użył wielofunkcyjnej drukarki 3D ZMorph z systemem wymiennych głowic, który pozwoliły na zmianę technologii produkcji poprzez szybką wymianę głowicy. W efekcie ZMorph pozwolił projektantowi zaoszczędzić sporo czasu oraz środków na materiały, zaś sama maszyna zmieściła się na biurku autora, który na bieżąco mógł śledzić jej precyzyjne i wysokiej jakości rezultaty.

Źródło: www.zmorph3d.com