Rozwiązanie problemu z przyczepnością druku 3D do stołu


Kategoria: Strefa wiedzy Dodano: Wyświetlono: 2135

Druk 3D nie przylega do stołu? To się zdarza. Zaplanowałeś, skalibrowałeś i przetestowałeś różne opcje, ale Twój wydruk 3D po prostu nie chce pozostać na miejscu? Nie martw się, zebraliśmy 6 prostych rozwiązań na ten problem, które z pewnością pomogą uzyskać doskonałą jakość druku 3D.

Dobra przyczepność pierwszej warstwy jest niezbędna, ponieważ stanowi fundament dla reszty Twojego wydruku. Niestety, przyczepność pierwszej warstwy do stołu to powszechny problem w druku 3D, zwłaszcza przy użyciu ABS i PLA. Na szczęście istnieje kilka szybkich rozwiązań, których można użyć, aby temu zapobiec.

Jak zwiększyć przyczepność druku 3D?

1. Poziomowanie stołu

Jeśli Twoja drukarka ma regulowany stół i masz problemy z przyleganiem, sprawdź, czy Twój stół jest równy.

Nierówny stół może oznaczać, że jedna strona jest bliżej dyszy, podczas gdy druga strona jest zbyt daleko, co tworzy trudne środowisko dla druku. Dodatkowo, jeśli Twój stół jest nierówny, może skutkować to skrzywieniem lub pękaniem Twojego wydruku.

Proces poziomowania stołu zależy od Twojej drukarki. Na przykład drukarki BCN3D są wyposażone w automatyczne poziomowanie stołu i dodatkowo umożliwiają opcję ręcznego poziomowania stołu. Alternatywnie, jeśli Twoja drukarka 3D nie ma automatycznego poziomowania, będziesz musiał to zrobić samodzielnie.

2. Odległość dyszy od stołu

Istnieje pewien idealny punkt między stołem, a dyszą. To jak z zasadą złotowłosej – nie za blisko i nie za daleko, lecz dokładnie w sam raz.

Jeśli Twój wydruk 3D nie przylega do stołu, sprawdź odległość między stołem a dyszą. Jeśli dysza jest zbyt blisko stołu, filament nie będzie mógł wypłynąć, a ekstruder może uszkodzić lub przeciągnąć poprzednio wydrukowaną warstwę. Z drugiej strony, jeśli dysza jest zbyt daleko, filament nie zostanie właściwie umieszczony na stole.

Musisz eksperymentować, aby zobaczyć, co najlepiej działa dla filamentu, którym drukujesz. Idealnie byłoby, gdyby dysza była wystarczająco blisko stołu, aby filament został lekko wciśnięty na jego powierzchnię. Pozwala to filamentowi lekko przylegać do stołu.

3. Prędkość druku

Prędkość druku również może odgrywać ważną rolę w przypadku braku przyczepności wydruku 3D do stołu. Podobnie jak odległość dyszy, musisz znaleźć idealny punkt dla prędkości druku, szczególnie podczas drukowania kilku pierwszych warstw.

Zmniejszenie prędkości druku daje plastikowi więcej czasu na połączenie ze stołem i uzyskanie lepszej przyczepności. Jeśli drukujesz zbyt szybko, filament może nie przylegać do stołu, ponieważ plastik zbyt szybko zastygnie. Po nałożeniu kilku pierwszych warstw i uzyskaniu pewności co do przyczepności Twojego wydruku do stołu, możesz przywrócić prędkość druku do normalnych ustawień.

Jak zwiększyć przyczepność druku 3D?

4. Temperatura stołu

Ostatnią rzeczą, którą możesz sprawdzić, jest temperatura stołu. Jeśli używasz podgrzewanego stołu w swoich wydrukach, upewnij się, że używasz odpowiedniej temperatury dla konkretnego filamentu. Różne materiały do druku 3D wymagają różnych temperatur stołu.

Pomocne może być także zwiększenie temperatury stołu o kilka stopni, aby pomóc pierwszej warstwie przylec do jego powierzchni. Po ustanowieniu dobrej przyczepności wydruku, możesz następnie obniżyć temperaturę, aby utrzymać normalne ciepło.

5. Kleje do druku 3D

Jeśli wielokrotnie sprawdziłeś wszystkie ustawienia stołu i dyszy, a nadal masz problemy z przyczepnością do stołu, nadszedł czas, aby sięgnąć po pewne dodatkowe narzędzia, aby wydruk przylegał do stołu. Jeśli nadal nie możesz sprawić, aby Twój wydruk 3D przylegał do stołu, użyj kleju bezpośrednio na stół. Istnieje kilka różnych opcji, które możesz rozważyć, w tym:

  • Kleje w sztyfcie,
  • Taśma malarska
  • Lakier do włosów,
  • Lub kleje specjalnie przeznaczone do druku 3D, jak Magigoo.

Użycie kleju przeznaczonego specjalnie do druku 3D zapewnia, że będziesz mógł odpowiednio zdjąć klej z wydruku po zakończeniu drukowania.

Ta powszechna praktyka jest zarówno szybka, jak i ekonomiczna i może oszczędzić Ci wiele problemów. Wystarczy nałożyć cienką warstwę na stół. Różne filamenty będą przylegać do różnych klejów, więc eksperymentuj, aby zobaczyć, co najlepiej działa dla Ciebie.

6. Brim i Raft druk 3D

Jeśli nie chcesz używać klejów, a problem z przyczepnością druku 3D do stołu nadal występuje, drukowanie brimów lub raftów może być Twoją najlepszą opcją.

Brim w druku 3D to warstwa filamentu, która otacza wydruk i przylega do pierwszej warstwy Twojego wydrukowanego obiektu. Jest podobny do rondka kapelusza. Nie znajduje się pod częścią, lecz po prostu dodaje dodatkową warstwę wokół niej.

Brim w druku 3D

Raft w druku 3D, z drugiej strony, to cienka warstwa filamentu kładziona przed resztą Twojego wydruku. Tworzy to płaską bazę filamentu do zbudowania na niej reszty Twojego wydruku. Zarówno rafty, jak i brimy są usuwane z końcowego obiektu po zakończeniu drukowania.

Raft w druku 3D

Są one szczególnie przydatne przy tworzeniu bardzo małych wydruków lub wydruków, które potrzebują więcej wsparcia w swoich pierwszych warstwach.

Podsumowanie problemu z przyczepnością druku 3D do stołu

Niedostateczna przyczepność pierwszej warstwy to powszechny problem w druku 3D, zwłaszcza przy użyciu PLA i ABS. Na szczęście istnieje kilka różnych dostępnych rozwiązań. Jeśli naprawdę masz problemy z przyczepnością druku 3D do stołu, nie bój się spróbować kombinacji kilku z nich, aby uzyskać lepszą przyczepność Twojego wydruku.

Źródło: www.bcn3d.com

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Informacja o sklepie


GLOBAL 3D sp. z o.o.

ul. Rynek 40

48-300 Nysa

+48 790 770 200

biuro@global3d.pl

Formularz kontaktowy