Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Camper rewolucjonizuje proces projektowania obuwia poprzez druk 3D

W: Root Dodano: Wyświetlono: 3253

Hiszpańska firma produkująca obuwie znacznie przyspieszyła proces uruchomienia nowej kolekcji butów jednocześnie diametralnie obniżając koszty prototypowania dzięki zastosowaniu technologii druku 3D.

Zastosowanie drukarek 3D BCN3D w produkcji butów

Camper jest jedną z najlepiej prosperujących hiszpańskich firm obuwniczych, może pochwalić się sprzedażą 4 milionów par butów rocznie. Marka jest również znana ze swoich innowacyjnych projektów i wysoce rozwiniętej technologii produkcji. W centrali firmy w Inca na Majorce dział techniczny usprawnił proces opracowywania nowych kolekcji poprzez wdrożenie drukarek 3D. Druk 3D znacznie przyspieszył proces projektowania, pozwolił na większą swobodę twórczą i usprawnił przepływ pracy, jednocześnie koszta prototypowania nowych butów zostały znacznie obniżone.

Zespół projektowy w Camper ma maksymalnie trzy miesiące na stworzenie każdej nowej kolekcji. Przy takim ograniczeniu czasowym potrzebne jest szybkie, ekonomiczne rozwiązanie, które pozwala na wielokrotne testowanie i wprowadzanie zmian w projektach z poświęceniem szczególnej uwagi zachowaniu najwyższych standardów jakości oraz ergonomii dla każdego nowego modelu butów.

Zanim firma zaczęła korzystać z druku 3D, zlecała produkcję modeli fizycznych u zewnętrznych dostawców. Proces ten był powolny i kosztowny, uzyskanie prototypu zajmowało aż dwa tygodnie, dlatego każda iteracja zmian wprowadzanych w modelu musiała zostać zredukowana do minimum, wykonywano niewiele nowych modeli.

Zwiększenie możliwości twórczych dzięki drukowaniu 3D

Wdrożenie do procesu produkcyjnego kilku drukarek 3D BCN3D Sigma i Sigmax rozpoczęło całkowitą rewolucję i prawdziwe usprawnienie tego procesu: obecnie projektanci mogą bardzo szybko testować nowe kształty, inżynierowie z działu technicznego przekształcają te pomysły w modele do druku i dostarczają je w ciągu 24 godzin!

Jak wyjaśnia Job Willemsen, starszy projektant w Camper: „Praca z drukarkami BCN3D jest bardzo przydatna, ponieważ każdy nasz pomysł dotyczący kształtu i wymiarów buta może zostać szybko i miarodajnie zweryfikowany na modelu pochodzącym z drukarki 3D. Nie tylko skraca to naszą pracę ale również prawdziwie rozwija kreatywność”.

Dzięki kilku drukarkom 3D na miejscu, firma Camper ma teraz dostęp do wizualizacji nowych projektów praktycznie "od ręki". Jest to ogromna zaleta dla projektantów, ponieważ mogą oni teraz sprawdzać objętości, wymiary i kształty geometryczne, których nie mogliby wizualizować za pomocą modelu na ekranie komputera. Droga od pomysłu do jego weryfikacji za pomocą druku 3D na drukarkach BCN3D zajmuje jeden dzień dzięki czemu cały zespół ma możliwość dalszego rozwijania swojego potencjału twórczego.

Łatwość dostępu do szybkiego prototypowania zapewniana przez technologię wytwarzania przyrostowego na drukarkach 3D pozwala na podjęcie ryzyka związanego z eksperymentami nad finalnym kształtem i właściwościami produktów. Jako projektanci czy technicy pracownicy Camper nie muszą się martwić wysokimi kosztami wykonania prototypów, dzięki czemu ich możliwości twórcze są jeszcze większe niż kiedykolwiek.

Druk 3D w produkcji butów

Druk 3D w produkcji butów?

Kolekcje, które Camper projektuje z około rocznym wyprzedzeniem, są bardzo złożone geometrycznie a jak powszechnie wiadomo druk 3D wiąże się również z pewnego rodzaju ograniczeniami, projektanci potrzebują technologii zdolnej do niezawodnego odtworzenia każdego modelu do szczegółów. Czy druk 3D jest w stanie sprostać tak skomplikowanym i bogatym w ilość detali kształtom? To zależy - od wyboru właściwej drukarki 3D.

Właśnie dlatego firma Camper wybrała drukarki BCN3D Sigma i Sigmax. Dzięki systemowi podwójnego ekstrudera możliwe jest stosowanie materiałów wodorozpuszczalnych w celu drukowania struktur podporowych. Dzięki temu możliwa jest praca z bardziej złożonymi kształtami geometrycznymi i skrócenie czasu projektowania całej kolekcji. Duża powierzchnia drukująca Sigmax zapewnia wystarczającą ilość miejsca, aby zmieścić każdą z części produkowanych  w zakładzie, dzięki czemu przestrzeń nigdy nie ogranicza kreatywności. Pole robocze drukarki BCN3D Sigmax bez problemu pomieści w całości but - nawet taki w większym rozmiarze :)

Druk 3D może zrewolucjonizować sposób, w jaki firmy opracowują, produkują części oraz prototypy. Dla firmy Camper ta technologia oznaczała zwiększenie  możliwości kreatywnych, znaczące przyspieszenie opracowywania nowych produktów i redukcję kosztów związaną z outsorcingiem prototypów oraz skróceniem czasu projektowania. Podobnie jak oni, projektanci i inżynierowie na całym świecie pracują mądrzej i szybciej wprowadzają innowacje dzięki drukarkom BCN3D. Jako autoryzowany dystrybutor marki BCN3D w Polsce - służymy pomocą w zakresie optymalizacji procesów produkcyjnych, prototypowania z zastosowaniem druku 3D.

Zobacz drukarki 3D BCN3D Sigma i Sigmax