Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Darmowe programy do projektowania 3D


Kategoria: Oprogramowanie Dodano: Wyświetlono: 102543

Druk 3D nie byłby możliwy bez samych modeli 3D. W sieci istnieje wiele portali z gotowymi modelami, które wystarczy pobrać i przesłać do drukarki aby po dłuższej chwili otrzymać fizyczny przedmiot. 

Gotowe modele są dobre na początek przygody z drukiem 3D - szczególnie w działalności komercyjnej a z czasem nawet w amatorskim druku 3D zaczyna pojawiać się potrzeba dostosowania modelu do własnych potrzeb lub nawet jego zaprojektowania od podstaw. Znajomość projektowania 3D jest tutaj kluczową kwestią - nawet jeżeli nie mamy takich zdolności to z pomocą przychodzą programy pozwalające tworzyć proste modele niejako "z klocków". W związku z dużą ilością pytań od naszych klientów - postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu najabrdziej popularne programy do projektowania 3D - zarówno darmowe jak i komercyjne. Lista będzie na bieżąco rozbudowywana. 

Projektowanie modeli 3D

 Blender logo

Blender

Blender jest zaawansowanym programem do tworzenia grafiki i animacji 3D. To jedeno z najbardziej popularnych darmowych narzędzi na rynku. Swoją popularność zawdzięcza olbrzymim możliwością, które przekładają się jednak na stopień trudności obsługi programu. Pełne poznanie możliwości Blendera wymaga sporych ilości czasu aczkolwiek do największych plusów można zaliczyć darmową licencję oraz otwarty kod źródłowy aplikacji.

W sieci, m.in. na oficjalnej stronie Blendera możemy znaleźć szereg tutoriali i instrukcji rozpoczęcia pracy z programem:

https://www.blender.org/support/tutorials/

Tinkercad logo

Tinkercad

Tinkercad firmy Autodesk to bardzo przyjazny w obsłudze program do projektowania 3D dostępny online przez przeglądarkę.

Aplikacji Tinkercad używają projektanci, hobbiści, nauczyciele i dzieci, tworząc zabawki, prototypy, dekoracje wnętrz, modele Minecraft, biżuterię itp. 

Pomimo i tak już bardzo prostej obsługi programu - na stronie Tinkercad są dostępne lekcje z podstawowych funkcji programu. Program nie nadaje się do zastosowań inżynierskich ale dla podstawowych potrzeb (szczególnie kiedy trzeba wykonać jakiś model bardzo szybko) jest wystarczający.

Dostęp do aplikacji jest darmowy - rejestracja jest bardzo prosta oraz nie wymaga żadnych opłat. 

https://www.tinkercad.com/

Meshmixer logo

Meshmixer 

Meshmixer to kolejny darmowy program do tworzenia i obróbli modeli do druku 3D od AutoDesk. Aplikacja umożliwia połączenie kilki modeli w jeden, nałożenie tekstur, zaprojektowanie supportów (podpór) oraz na dopracowanie samego modelu przed wydrukiem np. zamknięcie szpar lub redukcję ostrych kontów - co wpłynie później na jakość wydruku.

Program można pobrać ze strony: http://www.meshmixer.com/

Freecad logo

FreeCAD 

FreeCAD jest programem do modelowania 3D, służącym do projektowania modeli o dowolnych wymiarach. Program zapewnia wysoką elastyczność pod względem konfiguracji oraz tworzenia własnych skryptów i rozszerzeń. FreeCAD jest wieloplatformowy (Windows, Mac oraz Linux), obsługuje formaty plików: STEP, IGES, STL, SVG, DXF, OBJ, IFC, DAE i wiele innych. Program posiada możliwości zbliżone do komercyjnych aplikacji jak np. Inventor ale jest udostępniany na licencji Open Source - dzięki temu mamy profesjonalny program inżynierski legalnie i za darmo.

Strona do pobrania: https://www.freecadweb.org/wiki/Download

Sketchup logo

SketchUp

SketchUp to popularny program do projektowana modeli 3D. Doskonale sprawdza się na początku przygody z projektowaniem 3D dzięki prostemu interfejsowi. W programie znajdziemy również sporą bibliotekę gotowym modeli do pobrania bez opłat. Z programu można korzystać za darmo do celów niekomercyjnych. 

Przy pobieraniu należy wybrać opcję "Personal projects", później wystarczy zalogować się kontem Google i program będzie dostępny przez przeglądarkę internetową.

https://www.sketchup.com/

XYZPrinting logo

XYZ Maker

Program XYZ Maker stworzony z myślą o najmłodszych użytkownikach drukarek 3D marki XYZPrinting. Idealnie nadaje się na początek przygody z projektowaniem i drukiem 3D, bardzo intuicyjny i łatwy w obsłudze a zarazem dający bardzo dużo możliwości. XYZmaker pozwala eksportować pliki 3D w formatach STL / AMF / OBJ / PLY, co pozwala na dobrą współpracę z oprogramowaniem do druku 3D XYZWare dla drukarek DaVinci.

Program jest darmowy dla członków społeczności XYZPrinting, można go pobrać ze strony:

https://www.xyzprinting.com/en-US/software/xyzmaker

Który program wybrać?

Na początek nauki modelowania 3D dobrze sprawdzą się Tinkercad i SketchUp.

Dla zaawansowanych użytkowników - Blender i FreeCAD powinny zaciekawić ogromem dostępnych opcji.

Meshmixer może być opcją pośrednią aczkolwiek w naszym zestawieniu również zaliczamy go do programów zaawansowanych.

Darmowe strony z gotowymi modelami 3D

Jeżeli jednak nie chcemy projektować naszych modeli sami, zawsze możemy skorzystać ze stron z gotowymi projektami do pobrania - poniżej kilka najbardziej popularnych źródeł gotowych modeli: