TRILAB staje się częścią Prusa Research!


Kategoria: Aktualności Dodano: Wyświetlono: 1507

TRILAB staje się częścią Prusa Research! Przejęcie zostało ogłoszone na rozpoczętych właśnie targach Formnext we Frankfurcie nad Menem.

Prusa przejmuje Trilab i przechodzi do przemysłowego druku 3D

TRILAB staje się częścią Prusa Research!

TRILAB to firma z siedzibą w Hradec Králové w Czechach, założona w 2016 roku przez Vojtěcha Tambora i Michala Boháča.

PRUSA Research to jeden z największych producentów drukarek 3D typu FDM / FFF na świecie. Do tej pory był jednoznacznie kojarzony z rynkiem urządzeń amatorskich i hobbystycznych. Łącząc się z TRILAB - wkroczył w segment urządzeń profesjonalnych.

Zarówno założyciele, jak i cały zespół Trilab pozostają w strukturach firmy, która od teraz będzie działać jako „Trilab – A Prusa Research Company”.

Drukarki Trilab 3D działają na zasadzie tzw. kinematyki delta, gdzie ruch głowicy drukującej jest kontrolowany przez trzy ramiona ułożone w kształcie trójkąta. Wśród klientów firmy, są firmy związane z branżą motoryzacyjną, ale także producenci szkła z Lasvit. Wykorzystują drukarki 3D do produkcji prototypów części technicznych swoich opraw.

Obecnie TRILAB oferuje dwa modele, Deltiq 2 i bardziej zaawansowany Azteq, który ma w pełni podgrzewaną komorę zabudowy, co pozwala na zastosowanie wielu materiałów inżynierskich. Jest to unikalna funkcja dla urządzeń delta. Azteq zawiera również szereg innych funkcji, które z pewnością przydadzą się w produkcji AM, w tym zdalne sterowanie, magnetyczne głowice drukujące z szybką wymianą, zaawansowane hotendy i wiele innych. Jest w stanie niezawodnie drukować z materiałów takich jak ABS, ASA, PA, PC, PP, a także standardowych: PLA, PETG i CPE.

Dzięki połączeniu - Prusa Research rozszerzy swój zakres w druk 3D i jednocześnie wniknie w świat B2B.

„Trilab produkuje wysokiej jakości drukarki dla sektora korporacyjnego i cieszy się w tej dziedzinie bardzo dobrą opinią. Nasze drukarki przeznaczone są głównie dla użytkowników domowych, są open-source i takie podejście może być ograniczeniem w obszarze wielkiego przemysłu” – komentuje Josef Průša, który nie ukrywa, że obszar przemysłowy może być katalizatorem na dalszy rozwój firmy.

Dyrektor generalny Trilab Michal Boháč tak komentuje połączenie:

„Na początku tego roku zdaliśmy sobie sprawę, że jeśli chcemy rozszerzyć naszą działalność na inne rynki, a tym samym przyspieszyć tempo wzrostu, potrzebujemy partnera strategicznego. Po negocjacjach z firmami zagranicznymi najbardziej sensowne było dla nas połączenie z lokalnym partnerem”.

„Powodem są między innymi wkłady drukujące, które Prusa produkuje pod własną marką – Prusament, a które doskonale pasują do naszych drukarek. Nawet teraz, kiedy pokazujemy klientom wydruki z Prusament PC Blend stworzone na naszych drukarkach, są podekscytowani” – dodaje Vojtěch Tambor, współzałożyciel i dyrektor techniczny Trilab.

Obie firmy będą współpracować również w innych obszarach. Zamierzają dzielić się doświadczeniami rozwojowymi, biznesowymi i marketingowymi. „Stwierdziliśmy, że doskonale się uzupełniamy. Mamy świetny system B2C - bez pośredników jesteśmy w stanie rozprowadzać nasze drukarki 3D i materiały na cały świat bezpośrednio z naszej centrali w Pradze. Trilab ma partnerów biznesowych nie tylko w UE, ale także w Japonii, Izraelu, Kanadzie i Australii. Ich doświadczenie biznesowe jest zupełnie inne niż nasze”, wyjaśnia Josef Průša.

Firma GLOBAL 3D - jako oficjalny dystrybutor oraz serwisant drukarek 3D TRILAB w Polsce, z niecierpliwością oczekuje nowego etapu Trilab – A Prusa Research Company

Źródło: trilab3d.com