W miarę obiektywnie - Shining 3D EinScan-SP


Kategoria: Strefa wiedzy Dodano: Wyświetlono: 2325

EinScan-SP to stacjonarny skaner 3D wykorzystujący technologię światła strukturalnego, stworzony przez firmę Shining 3D. Skaner przeznaczony jest do szerokiej gamy profesjonalnych zastosowań. EinScan-SP jest łatwy w obsłudze co pozwala na uzyskanie precyzyjnych i wysokiej jakości skanów 3D.

W miarę obiektywnie - Shining 3D EinScan-SP

W miarę obiektywnie - Shining 3D EinScan-SP

Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie jednego z najpopularniejszych a zarazem jednego z najtańszych skanerów 3D dostępnych na rynku – EinScan-SP firmy Shining 3D.

Shining 3D to powstała w 2004 roku firma, która w ostatnich latach uzyskała status lidera w branży druku i skanu 3D na rynkach azjatyckich i europejskich. Siedziba firmy znajduje się w Hangzhou. Od wielu lat firma dominuje rynki branży digitalizacji nieustannie poszerzając wachlarz produkowanych przez siebie urządzeń. Poczynając od budżetowego skanera biurkowego marki SE po laserowe skanery metrologiczne FreeScan X7 i HX.

Linia skanerów biurkowych EinScan (SE i SP) jest oparta o akwizycje danych skanowanego obiektu za pomocą białego światła strukturalnego. Zasada działania tego typu skanowania została opisana w jednym z naszych poprzednich artykułów ale przypomnijmy po krótce o co chodzi; Projektor skanera rzuca na skanowany obiekt zawarty w strumieniu światła unikalny wzór , który odkształca się na obiekcie w określony sposób. To odkształcenie jest rejestrowane przez zamontowane w urządzeniu czujniki co umożliwia oprogramowaniu skanera obliczenie topologii powierzchni 3D i na podstawie tego stworzenie siatki 3D.

Skanery Shining 3D

Skanery Shining 3D

Shining 3D oferuje dwa stosunkowo podobne produkty oparte na tej samej architekturze konstrukcyjnej: stały czujnik, który jest jednocześnie projektorem, sztywne ramię i automatyczny stolik obrotowy. Za ok. 5 800,00 zł netto EinScan-SE (Elite) oraz EinScan-SP (Platinum) za ok. 11 000 zł netto, wersja SP pomimo wyższej ceny jest dwa razy szybsza od swojego poprzednika. EinScan-SE zapewnia również mniejszą objętość skanowania 3D, tylko 200 x 200 x 200 mm dla automatycznego skanowania 3D z wykorzystaniem stolika obrotowego i 700 x 700 x 700 mm dla ręcznego skanowania 3D. Natomiast EinScan SP oferuje odpowiednio 300x300x300 mm i 1200x1200x1200 mm objętości skanowania.

Shining 3D EinScan-SP jest dostarczany w grubym kartonie transportowym, które zawiera dodatkowe opakowanie. Karton w który zapakowany jest skaner to estetyczne opakowanie wyposażone w plastikowy uchwyt transportowy. Produkt i jego akcesoria są dobrze chronione, ale jeśli zamierzasz często przenosić EinScan-SP, rozsądnie byłoby zainwestować w sztywną walizkę transportową. Niektórzy producenci proponują taką walizkę w cenie zakupu jednak przy cenie i jakości urządzenia trudno winić firmy Shining 3D za brak tegoż akcesorium. Wewnątrz opakowania każdy z elementów jest ulokowany w idealnie dopasowanej do niego kieszonce wyciętej w grubej piance a dodatkowo elementy zestawu są opakowane w grubą folię zabezpieczającą.

Sam skaner jest mały, kompaktowy i wymaga jedynie zmontowania na ramieniu statywu. Należy ty zwrócić uwagę że firma Shining 3D bardzo zadbała o użytkowników umieszczając w skanerze chwyt pozwalający na zamontowanie go na prawie wszystkich dostępnych na rynku statywach fotograficznych.

Opakowanie EinScan-SP zawiera skróconą instrukcję obsługi wydrukowaną w postaci małej broszurki napisanej w języku angielskim, która w prostych i przystępnych słowach opisuje jak podłączyć urządzenie aby móc zacząć z nim prace. Szczegółowe ilustracje pomagają w montażu różnych części skanera 3D i podłączeniu trzech kabli w ciągu kilku minut.

Skaner EinScan- SP po wypakowaniu sprawia wrażenie solidnie i dokładnie wykonanego urządzenia, a połączenia elementów plastikowych i metalowych dają poczucie obcowania ze sprzętem z wyższej półki cenowej.

Montaż skanera EinScan-SP jest szybki, intuicyjny i prosty. Wystarczy przymocować skaner do plastikowego uchwytu, a następnie przymocować go bezpośrednio do ramy. Automatyczny stół obrotowy można po prostu umieścić w przeznaczonym do tego miejscu na ramie. Następnie należy podłączyć go do czujnika za pomocą gniazda USB.

Ze skanera wyprowadzono dwa dodatkowe kable: kabel zasilający, który należy wpiąć do gniazdka sieciowego oraz dodatkowy kabel USB, który łączy się bezpośrednio z komputerem. Należy zauważyć, że EinScan-SP wymaga tylko jednego portu USB w komputerze. To ogromna przewaga konkurencyjna, ponieważ inne produkty często wymagają nawet trzech lub czterech. Do korzystania z EinScan-SP nie jest wymagany czas na rozgrzanie - po podłączeniu skanera 3D i uruchomieniu oprogramowania można rozpocząć skanowanie 3D.

Oprogramowanie EinScan jest dość wydajne i proste w użyciu, ale posiada kilka słabszych punktów. Przede wszystkim zacznijmy od pozytywnych aspektów: oprogramowanie jest bardzo intuicyjne w obsłudze, nawet dla początkujących. Pierwsze menu pozwala użytkownikowi wybrać model skanera 3D (w naszym przypadku EinScan-SP), a następnie wybrać tryb- z użyciem stołu obrotowego bądź tryb skanowania na statywie. W naszej pracy zazwyczaj używamy stołu obrotowego dzięki czemu zawsze byliśmy w stanie wykorzystać pełną moc urządzenia do osiągnięcia jak najwyższej jakości.

Główne opcje konfiguracji dotyczą znalezienia najlepszego oświetlenia dla określonego typu obiektu lub przypadku użycia. Należy wybrać jak najlepsze wg. nas dopasowanie, a oprogramowanie samo zoptymalizuje ustawienia skanowania. W głównym oknie oprogramowanie intuicyjnie rozmieszczone przyciski zapewniają dostęp do opcji takich jak: skanowanie, ustawienia skanera, ponowne przetwarzanie siatki mesh, zapis i eksport wyników skanowania.

Jedną ze słabszych cech skanera jest niemożność pracy z oprogramowaniem skanera bez podłączenia urządzenia do komputera. Może być to irytujące ze względu na to że praca ze skanerem nie jest najbardziej czasochłonnym etapem pracy – eksport siatki mesh i optymalizacji zazwyczaj trwa dłużej.

Skaner pozwala na zapisywanie wyników pracy w wielu popularnych formatach poczynając od formatu .ASC poprzez .STL, .PLY, .OBJ, .P3 i .3MF. Shining3D w swoim oprogramowaniu pozwolił również na eksport zeskanowanych obiektów bezpośrednio na platformę Sketchfabb.

Reasumując, w tym przedziale cenowym bardzo trudno jest znaleźć urządzenie, które potrafi tak dobrze skanować jak EinScan SP. Po aktualizacji oprogramowania doświadczenia w pracy z tym urządzeniem stają się jeszcze lepsze i bardziej efektywne.

Skaner Shining 3D EinScan-SP 3D to bardzo dobry produkt - niedrogi, ale potężny. Świetnie będzie się sprawdzać w małych i średnich firm, takich jak pracownie projektowe i architektoniczne. Poza tym nawet konserwatorzy zabytków i pracownicy muzeów mogliby sporo skorzystać na pracy ze skanerem EinScan-SP. Dodatkowo może to być bardzo rozwiązanie przy lekkich pracach z inżynierii odwrotnej lub prototypowaniu.