Zastosowanie skanera 3D w muzealnictwie


Kategoria: Praktyczne zastosowania Dodano: Wyświetlono: 2001

Czy skaner 3D może być przydatny w muzealnictwie? - zobacz wypowiedź naszego specjalisty zrealizowaną w ramach cyklu "Porady 3D" wraz z portalem 3don.pl.

Muzealnictwo to jedna z dziedzin nauki, w której wykorzystanie najnowszych osiągnięć technologii 3D powoli staje się codziennością.

Trendy ostatnich lat wskazują na nieustanny wzrost popularności zastosowania skanera3D w muzealnictwie oraz szeroko pojętej ochronie dóbr kultury i zachowaniu dziedzictwa narodowego.

Ustawa o ochronie dóbr i kultury nakłada obowiązek skatalogowania, zewidencjonowania oraz udokumentowania wszystkich zabytków usytuowanych na terenie kraju. Eksponaty są obszernie opisane w rejestrach i ewidencjach. Okazałość, a co za tym idzie- obszerność dotychczasowych, papierowych zbiorów aż się prosi o innowacje. Cyfryzacja w muzealnictwie to jeden z frontów, gdzie zastosowanie znajduje skan 3D.

Skanowanie 3D to technologia, która w muzeach powoli rozkwita. Do czego może być przydatna? Wprowadzenie tej innowacji w tworzeniu wspomnianej wcześniej dokumentacji obiektów- z zachowaniem skali 1:1 bez konieczności tworzenia rysunków technicznych i poglądowych wydaje się wręcz nieuniknione. Tworzenie bezinwazyjnej dokumentacji- barwnej, z wiernym odwzorowaniem polichromii skanowanego obiektu, budowanie cyfrowej biblioteki/archiwum eksponatów – umożliwi prezentację dotychczas znajdujących się w magazynach egzemplarzy. Nie sposób nie wspomnieć również o szczegółowej dokumentacji procesów konserwatorskich czy stanowisk archeologicznych umożliwiających bliższe poznanie dzieła w sensie technologicznym, artystycznym i historycznym. To tylko kilka z propozycji, które można przytoczyć a których ilość nieustannie rośnie.

Wszystko wskazuje na to, że w podążaniu za innowacyjnymi rozwiązaniami, wkrótce większość muzeów posiadać będzie tego typu urządzenia lub będzie korzystać z usług firm zajmujących się skanowaniem 3D.

Skanowanie 3D eksponatów z Muzeum Powiatowego w Nysie

Dzięki uprzejmości Dyrektora Muzeum Powiatowego w Nysie – Pana Edwarda Hałajko oraz pracowników Działu Sztuki pod przewodnictwem Pani Eweliny Kwiatkowskiej Kierownik Działu Sztuki i Rzemiosła Artystycznego pracownicy działu technologicznego firmy GLOBAL3D s.c. mieli możliwość przeprowadzenia skanowania dwóch rzeźb pochodzących ze zbiorów Muzeum.

Zobacz więcej

Źródło: 3don.pl