BCN3D przedstawia Viscous Lithography Manufacturing (VLM)™


Kategoria: Aktualności Dodano: Wyświetlono: 1639

Zgodnie z wizją swobody produkcyjnej, w której firmy będą posiadały narzędzia do projektowania i wytwarzania własnych produktów oraz pełną kontrolę nad cyklem ich życia, pojawiła się nowa technologia VLM BCN3D.

BCN3D przedstawia Viscous Lithography Manufacturing (VLM)™ - nową technologię druku 3D opartą na żywicy.

Viscous Lithography Manufacturing (VLM) ™ to pierwsza technologia druku 3D, która oferuje jednocześnie wysoką produktywność oraz nieskomplikowaną, bezproblemową pracę.

Firma Arkema zajmująca się materiałami specjalistycznymi, z którą BCN3D posiada umowę rozwojową, potwierdza, że VLM otwiera drogę do żywic termoutwardzalnych, umożliwiając tym samym dalszy rozwój masowej produkcji oraz wytwarzanie części funkcjonalnych.

Wiodący producent rozwiązań druku 3D BCN3D ogłosił nową technologię druku 3D unowocześniając przy tym rozwiązania FFF: Viscous Lithography Manufacturing (VLM)™. Ta innowacyjna technologia została opracowana w celu spełnienia wizji BCN3D polegającej na odblokowaniu autonomii produkcyjnej, w której wszyscy producenci mogą w pełni kontrolować każdy etap swoich procesów produkcyjnych. VLM jest przełomem. Po 3 latach pracy, zespół badawczo-rozwojowy BCN3D dokonał przełomowego przekroczenia granic. To właśnie dzięki nowej perspektywie stosowania żywic o wysokiej lepkości możliwe do uzyskania są jeszcze lepsze właściwości mechaniczne, co w połączeniu ogromnym wzrostem w zakresie wydajności i dostępności - spełnia wszystkie wymagania dotyczące uzyskania autonomii produkcyjnej.

"Jeśli druk 3D ma być przyszłością produkcji, co związane jest z lokalną produkcją, dostosowywaniem, kontrolą łańcuchów dostaw i zrównoważonego rozwoju - wszyscy „gracze” w branży powinni podążać w tym kierunku. W BCN3D uważamy, że dzisiejszy dzień jest pierwszym krokiem do osiągnięcia tego celu dzięki nowej technologii Viscous Lithography Manufacturing (VLM). Chcemy pokazać druk 3D w nowym świetle, aby stał się kluczowym punktem produkcji "- Xavier M. Faneca, CEO BCN3D

Viscous Lithography Manufacturing (VLM)

Żywice o wysokiej lepkości dla doskonałej wydajności części

VLM to opatentowany proces drukowania 3D oparty na litografii, podczas którego laminowane są cienkie warstwy żywic o wysokiej lepkości na przezroczystej folii transferowej, wytwarzając przy tym wysokowydajne części - szybko i niedrogo. To, co odróżnia VLM od innych technologii żywicznych dostępnych na rynku, to jego zdolność do przetwarzania żywic 50x bardziej lepkich niż dotychczasowy standard branżowy.

System mechaniczny umożliwia laminowanie żywicy z obu stron folii, umożliwiając wdrożenie strategii mających na celu przyspieszenie czasu drukowania, a nawet połączenie różnych żywic w celu uzyskania części wielomateriałowych i łatwych do usunięcia struktur wspornych.

Bez ograniczenia lepkości - firmy chemiczne uzyskują swobodę formułowania, ponieważ do żywicy można dodać cały nowy zestaw składników i modyfikatorów, aby osiągnąć pożądane właściwości termiczne i mechaniczne. VLM przetwarza żywice, które uzyskują 3-krotnie większą odporność na uderzenia i 200% przyrost wytrzymałości na rozdarcie w porównaniu ze standardowymi formułami branżowymi.

Żywice o wysokiej lepkości dla doskonałej wydajności części

Firma Arkema zajmująca się materiałami specjalistycznymi jest częścią tego procesu. Umowa o wspólnym rozwoju (JDA), w której obie firmy zobowiązują się opracowywać nowe materiały, w celu uzyskania właściwości, których nie można osiągnąć za pomocą innych procesów drukowania 3D opartych na żywicy. Jako globalny, kluczowy gracz w branży druku 3D , pionier w projektowaniu wysokowydajnych żywic - Arkema wykorzystała swoje doświadczenie obejmujące dziesięciolecia, aby dostarczyć do VLM żywice najwyższej jakości.

"Dzięki zdolności VLM do wytwarzania żywic o wysokiej lepkości, mamy nadzieję opracować nowe bloki konstrukcyjne spełniające wymagania, które nie zostały jeszcze osiągnięte dzięki istniejącym technologiom fotokurycznym" – Hélène Egret, Europe 3D Market Manager w Arkema.

BCN3D nawiązał również współpracę z Prodrive - znaną na całym świecie firmą zajmującą się sportami motorowymi i zaawansowanymi technologiami. Firma Prodrive jest jedną z pierwszych na świecie, która przetestowała technologię VLM poprzez montaż części końcowych w samochodach terenowych, wykonanych za pomocą VLM.

"Technologia VLM wydawała się łączyć wszystkie najlepsze cechy różnych technologii additive manufacturing, a nawet oferować unikalne zalety. Dla Prodrive materiały są kluczem do produkcji trwałych części końcowych. VLM pozwala nam nadal używać materiałów inżynieryjnych, które znamy i kochamy, oferując przy tym lepszą jakość. Materiał jest znacznie bardziej jednorodny, dzięki czemu gotowe części przypominają tradycyjne części formowane wtryskowo. " – Callum Harper, inżynier projektant w Prodrive

Najwyższa produktywność i przystępność cenowa

Korzystając ze źródła światła składającego się ze światła UV i ekranu LCD, VLM zapewnia stały czas na warstwę, niezależnie od tego, czy drukujemy jedną, czy 100 części jednocześnie. Brak ograniczeń wymiarowych, temperaturowych lub związanych z komponentami, większy ekran LCD - to połączenie szybkiego czasu warstwy, dużej powierzchni sprawia, że VLM jest najbardziej produktywnym rozwiązaniem do produkcji dodatków na rynku.

Partnerstwo BCN3D z producentem szkła samochodowego Saint Gobain doskonale ilustruje te korzyści. 7000 opraw pozycjonujących zostało wyprodukowanych w ciągu 7 dni za pomocą VLM, za 0,79 € za część i późniejszą roczną oszczędność 70.000 €.

"Technologia VLM pozwoliła nam odkryć wiele korzyści. Naszym głównym celem jest zmniejszenie zależności od zewnętrznych dostawców i wytwarzanie wewnętrzne za pomocą technologii takich jak VLM. Takie działanie daje nam moc autonomii produkcyjnej". – Alberto Rodriguez Fernandez, światowej klasy kierownik produkcji w Saint Gobain

Bezproblemowa praca dostępna dla wszystkich

Nie można podważyć, że druk 3D ewoluował od szybkiego narzędzia do prototypowania w wyraźny trend w produkcji . Dotychczas brakowało tylko niedrogiego rozwiązania, aby dotrzeć do wszystkich zakątków produkcji. Od małych do średnich firm. Odblokowanie autonomii produkcyjnej za pomocą druku 3D nie powinno być dostępne tylko dla firm z listy Fortune 500, ale dla każdej innej, która opracowuje i wytwarza koncepcje lub produkty, w dowolnej branży. Rozwiązania oparte na VLM będą kosztować poniżej 50 000 euro.

Ta dostępność w rozsądnej cenie, w połączeniu z dużą objętością druku i wysoką przepustowością, stawia na piedestale argument oszczędności. Dzięki wdrożeniu VLM koszt wyprodukowania jednej części jest znacznie niższy niż w przypadku technologii na bazie proszku i żywicy.

VLM wykorzystuje również formuły żywic jednoskładnikowych w temperaturze pokojowej, aby uniknąć ograniczenia żywotności i skrócić czas przygotowania. Dzięki VLM brak odpadów staje się rzeczywistością: odpowiednie przygotowanie do filtrowania i recyrkulacji żywicy sprawia, że każda kropla żywicy ostatecznie staje się drukowaną częścią.

Bezproblemowa praca dostępna dla wszystkich

Program wdrażania technologii VLM

Aby umożliwić całej branży skorzystanie z tego przełomu, BCN3D opracował program wdrażania technologii VLM, skierowany do firm różnej wielkości, w różnych sektorach. Nowe Centrum Aplikacji będzie obsługiwane przez dedykowanych specjalistów AM i będzie udostępniać rozwiązania sprzętowe oparte na VLM. Partakers dołączą do Saint Gobain i Prodrive, będąc pierwszymi, którzy odkryją nowy VLM i doświadczą jego pełnego potencjału.

Współistnienie FFF i VLM

W 2021 roku firma z pasją zaangażowała się w inwestowanie w nowe portfolio sprzętu FFF, a także w rozwiązania programowe. Wydarzenia te zapoczątkowały przejęcie Astroprint i nowego centrum logistycznego w USA, które ostatecznie miało miejsce w lipcu ubiegłego roku. BCN3D planuje w tym roku nadal ulepszać swoje dotychczasowe rozwiązania FFF i inwestować w nowe.

Źródło: www.bcn3d.com