Firma BCN3D dostarczy pierwsze systemy VLM™ wiosną 2023 r.


Kategoria: Aktualności Dodano: Wyświetlono: 1164

W marcu tego roku firma BCN3D ogłosiła, że ciągłe dążenie do innowacji doprowadziło ekspertów druku 3D do niespotykanej dotąd technologii drukowania 3D przy wykorzystaniu żywic o wysokiej lepkości.

BCN3D dostarczy pierwszych 20 komercyjnych systemów VLM™ wiosną 2023 r.

Opracowany w ciągu ostatnich 3 lat opatentowany system Viscous Lithography Manufacturing (VLM)™ wywołał masowe zainteresowanie na całym świecie, a ponad 500 firm zarejestrowało się, aby stać się wczesnymi użytkownikami rozwoju tego ekosystemu. Firma BCN3D odpowiedziała na zapotrzebowanie, współpracując z firmami Arkema i Henkel w celu uzyskania właściwości materiałów i zastosowań nieosiągalnych w inny sposób w przypadku innych technologii opartych na żywicach. Jak się okazuje firma ma na celu dostarczenie systemów VLM do 20 firm biorących udział w programie wdrożenia technologii - Technology Adoption Program (TAP). Systemy mają zostać przekazane wiosną 2023.

Program wdrożenia technologii został zalany rejestracjami. Przyjęci kandydaci pochodzą z dalekich stron, przy czym Stany Zjednoczone dominują w większości, kolejni są Niemcy i inne kraje europejskie. BCN3D rozpoczęło wdrażanie lokalnych operacji w Ameryce Północnej pod koniec 2021 r., a w kwietniu przypadki użycia VLM zostały publicznie zaprezentowane podczas targów Rapid+TCT w Detroit, co spowodowało masowy wzrost rejestracji w programie wdrożenia technologii.

Początkowym założeniem akumulacji wczesnych użytkowników było ukierunkowanie wejścia na rynek poprzez zbieranie informacji rynkowych z szerokiego zakresu rynków wertykalnych. Dzięki czemu BCN3D jest w stanie dostosować swoją technologie do rzeczywistych potrzeb klientów, zwłaszcza w zakresie produkcji, motoryzacji, inżynierii, stomatologii, protetyki i ortotyki, jubilerstwa, projektowania produktów, usług drukowania 3D czy obuwnictwa.

Spostrzeżenia pozyskane z programu wdrażania technologii VLM™

Różnorodność wczesnych użytkowników zapewnia firmie BCN3D cenne spostrzeżenia: obecne ograniczenia można precyzyjnie wykryć, a co za tym idzie zidentyfikować trendy branżowe i materiałowe, gdyż firma ma osobisty kontakt z inżynierami obsługującymi laboratoria druku 3D w różnych firmach. Uniwersalność VLM sprawia, że technologia ta jest w stanie objąć cały cykl życia produkcji, od projektu produktu, aż po końcowe fazy produkcji. BCN3D wierzy, że korzyści będą niezwykle widoczne zarówno na etapie prototypowania jak i w przypadku produktów końcowych.

VLM został opracowany w celu jednoczesnego osiągnięcia trzech głównych filarów:

  • doskonała wydajność części
  • duża przepustowość produkcji
  • dostęp do bezproblemowej obsługi, a tym samym odblokowania pełnej autonomii produkcyjnej

Ponieważ wszyscy producenci wyposażeni w tę technologię mogą doświadczyć pełnej kontroli nad każdym etapem swoich procesów produkcyjnych dzięki rozwiązaniom AM, wnioski z programu wdrażania technologii wskazują na kilka interesujących zastosowań, które są coraz popularniejsze.

Niektóre z głównych zastosowań zaczerpniętych z tych badań obejmują części końcowe o niskiej emisji, komponenty elastomerowe, części biokompatybilne oraz masową personalizację części spełniających wymogi wytrzymałościowe jak i temperaturowe. Co więcej w sektorze medycznym istnieje zapotrzebowanie na różne wymagania dotyczące biokompatybilności w stomatologii, aż po złożone kombinacje sztywnych i elastycznych części w protetyce i ortodontyce. Wreszcie, co nie mniej ważne, jeśli chodzi o masową produkcję części funkcjonalnych, oczywiste zastosowania obejmują strategie zagnieżdżania z rozpuszczalnymi w wodzie podporami bez ręcznego polerowania lub rozwiązań overmoldingu. Wśród tej szerokiej gamy wnioskodawców są osoby uczestniczące w rozwoju materiałów. Ci elitarni użytkownicy AM testują i rozwijają nowe sposoby wykorzystania żywic o wysokiej lepkości, które sprawiają, że VLM jest tak wyjątkowy.

„Przytłaczające początkowe przyjęcie naszej najnowszej innowacji przerosło nasze oczekiwania i nadało ton początkowi dystrybucji naszych pierwszych komercyjnych systemów VLM. Udało nam się dopracować to, co naprawdę jest ważne dla każdej firmy, zbierając prawdziwe, namacalne informacje od doświadczonych inżynierów. Jesteśmy świadomi szczególnego zainteresowania aplikacjami wielomateriałowymi, a co za tym idzie wielowłaściwościowymi i wodorozpuszczalnymi. Oczywiście materiały funkcjonalne mają również ogromny potencjał. ”- Xavier M. Faneca, dyrektor generalny BCN3D

Co czeka nas wiosną 2023?

Reakcja na wprowadzenie technologii VLM przekroczyła oczekiwania, a plan VLM firmy BCN3D polega na przejściu na pełnoprawny system sprzętowy, który będzie służył najbardziej doświadczonym zespołom zajmującym się produkcją addytywną na świecie. BCN3D wybiera 20 elitarnych klientów, aby jako pierwsi nabyli te systemy, zostaną one zainstalowane w ich własnych obiektach wiosną 2023 roku. Zapewni to każdej firmie dostępność przy jednoczesnym zachowaniu ciągłego kontaktu i wsparcia ze strony inżynierów z BCN3D, w kwestii dedykowanych materiałów i aplikacji.

Ogólnie rzecz biorąc, rosnąca popularność VLM wynika z jego sposobu rozwiązywania autonomii produkcyjnej, nieosiągalnej w inny sposób przy istniejących sposobach na obecnym rynku AM. Po sukcesie wprowadzenia na rynek i rejestracji w programie VLM Technology Adoption Program, firma BCN3D postanowiła wdrożyć skuteczną strategię wejścia na rynek w celu komercjalizacji drukarek VLM. W listopadzie 2022 r. użytkownicy i entuzjaści mogą spodziewać się jeszcze większej liczby aktualizacji dotyczących VLM na międzynarodowej wystawie i konferencji Formnext we Frankfurcie w Niemczech.

Program wdrożenia technologii (Technology Adoption Program VLM) jest nadal otwarty na nowe aplikacje, a także możliwość stania się jedną z firm, które będą ubiegać się o jednostki VLM wiosną 2023 r. W związku z dużą liczbą wniosków BCN3D kładzie duży nacisk na przyznawanie rozszerzonego dostęp do dedykowanego Centrum Drukowania VLM oraz na rozwój usług aplikacyjnych o więcej dedykowanych materiałów i inżynierów tworzących aplikacje.

Źródło: www.bcn3d.com