W jaki sposób technologia IDEX pomaga w operacjach ratujących życie


Kategoria: Praktyczne zastosowania Dodano: Wyświetlono: 1989

Pan dr Gustavo Nari nawiązał współpracę ze start-upem inżynieryjnym Mirai3D w celu opracowania i wytworzenia modeli biomedycznych dla ulepszonego procesu planowania chirurgicznego. W tym celu wykorzystał technologię IDEX w swojej drukarce BCN3D Sigmax R19.

W jaki sposób technologia IDEX pomaga w operacjach ratujących życie

Na całym świecie technologia druku 3D zyskuje uznanie osób poszukujących nowych sposobów na poprawę wydajności i precyzji w praktykach opieki zdrowotnej. W argentyńskim mieście Córdoba, dr Gustavo Nari z Hospital Transito Caceres de Allende nawiązał współpracę z Mirai3D. Mirai3D jest start-upem z dziedziny inżynierii biomedycznej, który skupia się na drukowaniu 3D, wirtualnej rzeczywistości oraz zaawansowanych materiałach w sektorze opieki zdrowotnej. Technologia IDEX w drukarce 3D BCN3D Sigmax R19 pozwala na tworzenie biomodeli do projektowania planów chirurgicznych w celu lepszego zrozumienia anatomii przypadków klinicznych.

Skąd bierze się druk 3D?

W przypadkach onkologicznych wymagane są skomplikowane i złożone operacje, w których lekarze często muszą poruszać się po najważniejszych narządach oraz wokół nich. Przedoperacyjne planowanie daje lekarzom podstawę do zaplanowania przebiegu operacji krok po kroku. Umożliwia to również na prewencyjne planowanie wszelkich możliwych komplikacji, które mogą się pojawić podczas operacji.

Połączenie technologii rentgenowskiej i druku 3D umożliwia lekarzom wykorzystanie skanów pacjenta do stworzenia wirtualnego modelu obszaru zainteresowania. Taki model można następnie wydrukować zgodnie z realistycznymi wymiarami i rozmiarami. Technologia IDEX jest w tym przypadku szczególnie korzystna, ponieważ model może być drukowany z różnych materiałów, w celu odtworzenia różnych części ciała takich jak kości czy tkanki. Technologia IDEX może być również używana do drukowania modeli o różnych kolorach, aby zapewnić lekarzom pomoc wizualną w różnych obszarach. Oznacza to więcej szkoleń dla lekarzy, aby mogli wykorzystać swoją wiedzę i dokładnie zrozumieć fakty dotyczące konkretnego przypadku.

Wydrukowane modele można również wykorzystać do szczegółowego wyjaśnienia procedury pacjentowi lub zaniepokojonym członkom rodziny w łatwy do zrozumienia sposób.

BCN3D Sigmax R19

W tym konkretnym przypadku pacjentką jest 65-letnia kobieta z jednym przerzutem do wątroby w prawym płacie i drugim małym w lewym. Złożony wywiad klinczy pacjenta oznaczał, że niezwykle ważne było zachowanie skrupulatności i ścisłej kontroli podczas tej operacji. Pacjentka miała podwójną operację pierwotnego guza jajnika i jelita grubego oraz leczenia uzupełniającego. Dodatkowo miała wyjątkowo niskie wartości wrodzonej małopłytkowości (od 16 tys. Do 25 tys. Płytek krwi przy normalnym poziomie powyżej 150 tys.), Co oznacza, że ​​konieczne było zmniejszenie ewentualnych dużych krwotoków.

Do wykonania modelu wykorzystano drukarkę 3D BCN3D Sigmax R19 pracującej w technologii FFF oraz filamentu PLA. Materiał PLA był materiałem wybranym przez dr Nari, ponieważ jest ekonomiczny i umożliwia różnorodność kolorów. Drukarka umożliwiła im jednoczesne drukowanie dwóch kolorów i doprowadziła do lepszej reprezentacji wizualnej i późniejszego zrozumienia.

"Uważam, że w takich przypadkach technologia druku 3D staje się niezwykle pomocnym narzędziem". - Dr Nari

BCN3D Sigmax R19

Wyniki na sali operacyjnej

Na sali operacyjnej dr Nari przystąpił do wykonania prawej hepatektomii wraz z ograniczoną resekcją przerzutów związanych z lewym płatem. W tym momencie fizyczny model 3D został użyty wraz z wirtualnym jako odniesienie. Zastosowanie biomodeli sprawiło, że lekarz mógł spojrzeć na problem guza z towarzyszącym mu unaczynieniem i fizjologicznym unaczynieniem wątroby, skracając czas operacji. Dało to dokładne odniesienie do jej struktury naczyniowej, co było szczególnie ważne ze względu na jej patologię związaną z krzepnięciem krwi.

"Dzięki zastosowaniu tego modelu 3D czas operacji można było skrócić o około 45 minut, co daje całkowity czas operacji wynoszący 3 godziny."

Sama pacjentka skorzystała z doświadczenia z technologią 3D, ponieważ pewność zespołu chirurgicznego i ich późniejsza dbałość o szczegóły zapewniały jej bezpieczeństwo. Ponadto krótszy czas zabiegu oznacza szybszy powrót do zdrowia, ponieważ pacjent spędza mniej czasu pod nożem, co zmniejsza ryzyko powikłań lub infekcji.

"Dzięki modelowi weszliśmy do gabinetu z dużo większą pewnością siebie. Znajomość anatomii naczyniowej i jej związku z guzem ułatwia planowanie operacji."

BCN3D Sigmax R19 medycyna
BCN3D Sigmax R19 model 3D

Istnieje wiele korzyści z połączenia druku 3D i technologii rentgenowskiej, jak pokazuje powyższy przypadek kliniczny i wyniki dr Nari. Pan dr Nari kontynuuje swoją udaną pracę z drukarką 3D Sigmax R19 i czerpie korzyści z efektywności kosztowej i czasowej, krótkich czasów powrotu do zdrowia oraz wzrostu zaufania do swojego zespołu.Jeśli chodzi o Mirai3D, opracowują oprogramowanie dla klinik i szpitali, jednocześnie dążąc do celu, jakim jest otwarcie całego laboratorium sprzętu do drukowania 3D. Trudno sobie wyobrazić korzystniejszy sposób wykorzystania technologii druku 3D!

Źródło: www.bcn3d.com